Witamy! Firma Oferta Projekty Architekt Radzi Kontakt
logo firmy © Biuro projektowe Archi 55 - Kraków 2014

architekci  +  inżynierowie

Mail: biuro@archi55.pl

   12-353-09-11

   602-393-232

POPRZEDNIA PORADA


POWRÓT  DO “PORADNIK”

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC PROJEKT POWTARZALNY

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze projektu powtarzalnego domu jednorodzinnego


Układ funkcjonalny

Układ funkcjonalny jest zawsze sprawą indywidualnych preferencji inwestora ustalonych z architektem. Ilość pomieszczeń powinna być dostosowana do docelowej struktury rodziny z uwzględnieniem ewentualnych dodatkowych pomieszczeń dla osób odwiedzających, gabinetów i pomieszczeń do pracy. Układ funkcjonalny powinien przewidzieć podział domu na strefy grupujące podobne pomieszczenia co ułatwia prowadzenie instalacji i utrzymanie korzystnych temperatur.

Wielkość garażu należy dostosować do planowanej ilości samochodów, z uwzględnieniem przestrzeni składowej na narzędzia, kosiarkę, rowery itp. lub co jest znacznie korzystniejsze, z wydzieleniem pomieszczenia na te cele. Garaż powinien mieć bezpośrednie połączenie komunikacyjne z domem.


Ilość kondygnacji

Najłatwiejsza ze względów budowlano-konstrukcyjnych jest budowa domu parterowego. Jest to dom najdogodniejszy dla osób starszych, niepełnosprawnych i osób z małymi  dziećmi. Posiada jednak stosunkowo dużą powierzchnię zabudowy, co stanowi utrudnienie na niewielkich działkach.

Dom piętrowy jest łatwiejszy do usytuowania na małej działce ale jest znacznie droższy w budowie, ze względu na pojawienie się dodatkowych elementów jak stropy o dużej nośności i schody. Sprawą do rozważenia jest podpiwniczenie domu. Piwnice są kondygnacją idealną dla rozmieszczenia takich pomieszczeń jak: warsztat, magazyn, kotłownia lub  skład opału, jednakże  koszt wykonania podpiwniczenia ze względu na, między innymi, konieczność wykonania hydroizolacji,  jest wysoki. Możliwe są natomiast sytuacje w których ukształtowanie terenu działki narzuca wykonanie podpiwniczenia. Podejmując decyzję o ewentualnym podpiwniczeniu inwestor i architekt muszą wziąć pod uwagę poziom wody gruntowej.


Kształt budynku

Ze względów ekonomicznych ( mniejsze koszty budowy i późniejszej eksploatacji ), najlepiej jest uprościć bryłę domu a rzuty kondygnacji zbliżyć do kwadratu. Należy stosować proste, dwu – czterospadowe dachy które zmniejszają straty ciepła i umożliwiają lepsze wykorzystanie powierzchni. Prosty kształt – to także mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez wykonawcę.


Orientacja

Ze względu na nasłonecznienie i straty ciepła, architekt powinien usytuować dom wzdłuż osi północ – południe.  W elewacji południowej należy rozmieścić więcej okien niż w północnej. Garaż należy sytuować od strony wjazdu na działkę. Część dzienną najlepiej umieścić od strony południowo-zachodniej a sypialnie od wschodniej.


Domy zrealizowane bez zmian w projekcie gotowym stanowią rzadkość. Dążenie inwestorów do budowy domów w pełni spełniających ich oczekiwania funkcjonalne i estetyczne a także konieczność dostosowania przez architekta projektu do działki, skutkują zmianami podnoszącymi koszt budowy i opracowania projektowego czasem w sposób znaczny. Zmiany nawet pozornie drobne mogą wymusić konieczność adaptacji wszystkich składowych części projektu w stopniu nieopłacalnym w relacji do wykonania przez biuro projektowe lub architekta dokumentacji indywidualnej.


Nasze biuro projektowe opracowuje zarówno projekty indywidualne domów jednorodzinnych, jak też wykonuje adaptacje projektów gotowych. Zapraszamy do kontaktu z architektem.